جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

داستان 5: مگه کریستف کلمب نقشه داشت؟

یادتونه قدیما که این گوشی های هوشمند و نرم افزار های مسیریاب نبود یکی از معضلات، پیدا کرن مسیر جاهایی بود که برای بار اول میرفتیم، خصوصا که توی تهران کافی بود یه خروجی رو تو اتوبان اشتباه میرفتی تا با یه دنیا دیگه ای رو به رو می شدی !

همیشه مامانم به بابام غر می زد که چرا نمیزنی کنار و از یکی آدرس بپرسی اونم می گفت تحمل کن الان راه رو پیدا می کنم.

نمی دونستم علت این کارش چیه تا بعدا فهمیدم بیشتر آقایون این مشکل رو دارند و دلیل اون هم یه آدمه، کریستف کلمپ !

ایشون یه دریانورد ایتالیایی بود که قرار بود از روی نقشه نره هندوستان و یه راه جدید واسه هندوستان رفتن پیدا کنه و این باعث شد اشتباهی بره و ندونسته آمریکا رو کشف کنه.

به خاطر همین آقایون فکر میکنن اگه تلاش بکنن شاید به نتیجه بهتری برسن ولی واقعیت اینه که دنیا عوض شده الان ما حتی اگه مسیر رو بلد باشیم بازم به نقشه آنلاین مراجعه میکنیم که حتی ترافیک مسیر رو هم بررسی بکنیم شاید مسیر همیشگی شلوغ باشه.

این به خاطر بالا رفتن سرعت زندگی واهمیت وقته، پس شعار امروز باید این باشه :

آمریکا واسه کریستف کلمپ ما وقتمون بیشتر می ارزه !

اسباب کشی یه کلمه نیست بلکه یک فرآیند طولانی هست که از وقتی رو مبل خونه نشستی و داری چای می خوری و تصمیم گرفتی که باید در فلان روز یا ماه باید اسباب کشی کنی شروع میشه تا زمانی که رو مبل خونه نشستی و داری چای میخوری و میگی خب این هم از این.

البته به شرط اینکه روی مبل خوابتون نبرده باشه !

مبل اول در  منزل قدیم بود و مبل دوم در منزل جدید !

پس از طی کردن مشکلات فراوانی مثل دنبال خونه گشتن، بستن قرارداد منزل جدید، باز سازی و تعمیرات منزل جدید، پیدا کردن کارتن اسباب کشی، بسته بندی اثاثیه منزل، آشفتگی خونه حین کار، خوردن غذاهای حاضری یا بیرون خونه، چونه زدن با اتوباری، حمل اثاثیه ، آسیب دیدن وسایل حین اسباب کشی، تسویه با مالک یا موجر منزل قدیمی، باز کردن وسایل بسته بندی شده در منزل جدید بعد از اسباب کشی، مشاهده آسیبهای احتمالی اثاثیه هنگام اسباب کشی، چیدن اثاثیه در منزل جدید، کمردردهای بعد از اسباب کشی و هزاران مسئله حاشیه ای دیگه که خواسته یا ناخواسته توی این روند پیش میاد.

پس بهتره کریستف کلمپ رو به صفحات تاریخ برگردونیم و به دنبال یک نقشه آنلاین برای اسباب کشی باشیم !

وقتی کارتن کالابر رو ایجاد کردم خودم 4 بار اسباب کشی کرده بودم،

اولی در کودکی بود و من نقش نخودی رو را داشتم و تجربه ای ازش کسب نکردم.

دومی در نوجوانی بود و نقش من یک دانش آموز کنکوری بود و تجربه ای که ازش کسب کردم راهکارهای پیچوندن مقدماتی بود.

سومی در جوانی بود و نقش من یک دانشجوی کنکوری بود و تجربه ای که ازش کسب کردم راهکارهای پیچوندن پیشرفته بود.

چهارمی هم در جوانی بود و نقش من یک دانشجوی زیادی تو خونه و کار اسید سولفوریک رو میکردم و باید حلال هر مشکلی میبودم، گشتن دنبال کارتن اسباب کشی و خرید کارتن خالی کمک به بسته بندی اثاثیه منزل و هرکاری که نیاز به حوصله داره ( مامانم می گفت تو خیلی با حوصله و دقیق کارها رو انجام میدی و بعدا که پدر شدم فهمیدم این یکی از تکنیکهای طلایی والدین برای کار کشیدن از فرزنده تا با میل خودش کارهای شما رو انجام بده ) – حمل کالاهای بزرگ و کلا هر کاری که نیاز به زور مردانه داره ( بابام می گفت تو نسبت به هیکلت زورت ماشالله زیاده و بعدا فهمیدم اینم یه تکنیک دیگه بوده ) – گرفتن غذا از بیرون هماهنگی ماشین حمل اثاثیه و …. 

تجربه ای هم که ازش کسب کردم این بود که یک بار جستی ملخک دوبار جستی ملخک عاقبت تو مشتی ملخک … 

متاسفانه با اینکه در اسباب کشی آخر تقریبا توی تمامی مراحل نقش فعال داشتم ولی چون همه کارام زورکی بود متاسفانه تجربه اسباب کشی مفید برای انتقال به دوستانی که به عنوان مشتری به کارتن فروشی ما می آمدند نداشتم به جز اینکه به عنوان یه درد کشیده می گفتم که برای خرید کارتن اسباب کشی از این سوپر مارکت به اون میوه فروشی رفتن و التماس کردن برای خرید کارتن خالی کار آزار دهنده و مزخرفی هست.

حین کار در کارتن کالابر خیلی با سوال از سمت مشتری ها مواجه می شدم که فلانی به نظرت

از کجا شروع کنم برای اسباب کشی ؟

یخچال ساید با ساید دارم رو چجوری ببرم که آسیب نبینه ؟

کریستال ها رو توی کدوم کارتن بذارم و یا با چی ببندم ؟!

کمد لباس رو پر ببرم یا خالی ؟

برای اسباب بازی بچه ها چی بگیرم ؟

و هزاران سوال دیگه ….

حق داشتند! من داشتم اولین فروشگاه تخصصی لوازم بسته بندی رو اداره می کردم و دوستانی که به ما مراجعه می کردند توقع این رو داشتند که همونطور که ادعا میکنیم حرفه ای باشیم.

اگر می خواستم حرفه ای عمل کنم باید علاوه بر فروش کارتن اسباب کشی و لوازم بسته بندی، نحوه کار با اونها و حتی فراتر از اون روش اسباب کشی اصولی رو بدونم و به اونها کمک فکری بدم در این زمینه !

برای این موضوع دنبال یه راهکار بودم، موقعی که در تحقیقات اولیه برای کارتن کالابر بودم توی سایت های خارجی فروش کارتن اسباب کشی به یک سری نکات در مورد اسباب کشی برخورده بودم، رفتم و دوباره بهشون مراجعه کردم هر کدوم از این سایت های فروش کارتن نو نکاتی رو در مورد اسباب کشی مطرح کرده بودند ولی خیلی کلی و اجمالی بود که سعی می کرد اسباب کشی رو راحت تر بکنه.

اینجا بود که جرقه یه کار تو ذهنم زده شد !!

“تدوین راهنمای اسباب کشی آسان، سریع و ایمن “

تصمیم گرفتم شروع به گردآوری نکاتی بکنم که اسباب کشی رو از یک کابوس به یه کار معمولی یا حتی لذت بخش تبدیل بکنه.

همونطور که بالاتر گفتم اسباب کشی یک پروسه چند وجهی و بلند مدت هست و کارتن کالابر تنها در بخش خرید کارتن اسباب کشی و لوازم بسته بندی در کنار شما هست. بنابراین تنها بخش کوچکی از این نکات که در حال گردآوریش بودم و قرار بود تجربه یک اسباب کشی آسان، سریع و ایمن رو برای شما به ارمغان بیاره به مجموعه کارتن کالابر برمی گشت.

رویکردم در این مسئله تنها فروش کارتن اسباب کشی و محصولات بسته بندی کارتن کالابر نبود، بلکه ایجاد یک حس خوب از اسباب کشی بدلیل همراه شدن با کارتن کالابر بود.

هر کاری که باعث می شد اسباب کشی آسان تر، سریعتر و ایمن تر انجام بشه باید مدنظر قرار می گرفت و به صورت یک نقشه راه یا راهنما در اختیار دوستانمون قرار می گرفت.

حالا که قرار بود یک راهنمای اصولی و جامع باشه باید اصولی هم کار می کردم.

مثل انجام یک پروزه علمی باهاش برخورد کردم بالاخره این درس خوندن باید یکجا به درد من میخورد دیگه !

اولین کاری که کردم این بود که با مراجعه به سایتهای خارجی خرید کارتن اسباب کشی تمام مقاله های مرتبط با اسباب کشی رو استخراج کردم و شروع به ترجمه اونها کردم.

قدم بعدی جستجوی در سایتهای داخلی بود، خدمات اسباب کشی در اون سال ها خیلی ابتدایی بود و به جز چند مطلب در سایت هایی مثل نی نی سایت و مشابه اون که با خانم ها سر و کار داشتند مطلب خاصی گیرم نیومد.

کار دیگه ای که کردم صحبت کردن با مشتریانی بود که حوصله صحبت در این مورد رو داشتند و از تجربه هاشون با من میگفتند و این بخش برام خیلی ارزشمند بود چون کاملا واقعی  بود!

منبع دیگه ای که از اون استفاده کردم تجربیات اتوبار و باربری هایی بود که از ما خرید می کردند، هر چی بود اونها سالها داشتند این کار رو انجام میدادند.

یه شانس آوردم 

پنجمین اسباب کشی عمرم در پیش رو بود. این دفعه قرار نبود نقش من فقط دنبال خرید کارتن اسباب کشی باشه و کارها رو زورکی انجام بدم.

کارتن نو و سایر لوازم بسته بندی رو از کارتن کالابر آوردم و این دفعه همه کارها رو با علاقه و کنجکاوی انجام می دادم و سعی میکردم اطلاعاتی رو که تا به حال از راه های مختلف بدست آورده بودم امتحان کنم.

این اسباب کشی بهترین هدیه ای بود که خدا به من در این زمان داده بود.

تجربه این اسباب کشی فوق العاده بود و ازش کلی نکته مفید برای اثاث کشی به دست آوردم.

کم کم مطالب و نکات خوبی جمع آوری شده بود، ولی حلقه مفقوده خیلی داشت و تا تبدیل شدن به یک راهنمای کامل اسباب کشی راه زیادی در پیش بود و از طرفی دیگه ورودی جدید اطلاعاتی نداشتم.

از این جا به بعد خودم شروع به تولید محتوا کردم.

به صورت ذهنی شروع کردم به اسباب کشی و برای خودم در ذهنم سوال ایجاد می کردم و بعد دنبال جواب کاربردی در دنیای بیرون برای این سوال ذهنی می گشتم.

این جواب بعضی وقتها از بیرون و اطلاعات قبلی گرفته می شد و بعضی وقتها خودم سعی میکردم یه راهکار براش پیدا کنم.

این کار گاهی منجر به معرفی یه محصول جدید برای کارتن کالابر می شد و این باعث می شد هم تنوع محصول ما بیشتر بشه و هم اسباب کشی راحت بشه.

بگذارید یه مثال براتون بزنم !

مثلا از خودم می پرسیدم، من اسباب کشی دارم و نمی دونم با خوشخواب تخت چکار کنم و اون رو چه جوری بسته بندی کنم، آخه خانوم من رو کثیف شدن اون خیلی حساسه !

در خارج برای این کار محصول آماده موجود بود ولی چون تیراژ بالا برای سفارش این کار نداشتم امکانش نبود منم این کار رو انجام بدم و از طرفی هزینه تولید سفارشی هم بالا بود و کسی حاضر به هزینه به این مقداری برای حمل خوشخواب در اسباب کشی نبود.

اتوبارها و باربری ها برای حمل خوشخواب در اسباب کشی اون رو با سلفون مبلی بسته بندی میکردن. این کار رو توی اسباب کشی آخر خودم امتحان کردم، چشمتون روز بد نبینه، وحشتناک بود و سرگیجه آور جوری که وسطش بیخیال شدم، اگه خوشخواب معشوق من بود بعد از این همه دور زدن از عشقم پشیمون می شدم چه برسه به بسته بندی خوشخواب !! 

خود باربرها این کار رو راحت انجام میدادن ولی این کار برای یه آدم عادی خیلی سخت بود چون عرض سلفون کم بود و طول خوشخواب زیاد از طرفی چون سلفون نازک بود و خوشخواب سنگین باید به دفعات دورش می چرخیدی.

رفتم سراغ فروشندگان خوشخواب در سطح شهر، سعی کردم باهاشون مذاکره کنم تا شاید حاضر بشن از بسته بندی خوشخواب خودشون که به کارخونه سفارش میدن کمی به ما بدن ولی اونها حاضر به فروش بسته بندی محصولاتشون به ما نبودند و طبیعی هم بود.

با بررسی جنس بسته بندی خوشخواب تولیدکنندگان داخلی و بررسی اجناس موجود در بازار رسیدیم به یک محصول جدید به اسم کاور خوشخواب برای کارتن کالابر که هم توی اسباب کشی کار حمل خوشخواب رو راحت می کرد و هم به صرفه بود و خوشبختانه با استقبال مشتریان نیز مواجه شد.

هر نکته مثل یه تکه پازل بود و کم کم زیاد شدن نکات و کنار هم قرار دادن اونها کنار هم پازل ما هم در حال تکمیل شدن و نقشه راه ما داشت خودش رو نشون می داد.

بالاخره این نقشه تموم شد و به صورت راهنمای اسباب کشی آسان، سریع و ایمن در اختیار مشتریانی که تمایل به مطالعه اون داشتند قرار گرفت. همینجا بود که اون داستان مشتری طراح سایت پیش اومد و فایل word  و Pdf رو از ما گرفت …

شما میتونید این راهنما رو به صورت فایل pdf در بخش بالای سایت مطالعه کنید.

الان که حدود ده سال از شروع کار کارتن کالابر گذشته و دارم اون نقشه رو بازنویسی می کنم به لطف خدا الان بسته بندی اصولی اثاثیه منزل در حال تبدیل شدن به فرهنگ شده و افراد از اتوبار ها و باربری ها توقع بسته بندی اصولی تری برای اثاثیه منزل دارند. بیش از سیصد شرکت حمل و نقل و بسته بندی بزرگ و کوچک توی این سالها مشتری کارتن کالابر شده اند و کارتن نو و وسایل بسته بندی اثاثیه رو از ما تهیه و برای مشتریان خود به کار می برند.

ما دیگه یک مغازه گمنام فروش کارتن خالی نیستیم و تبدیل به فروشگاهی شدیم که در این سالها هزاران نفر از دوستانمون از ما خرید کارتن و وسایل بسته بندی برای اثاث کشی داشته اند و به لطف خدا رضایت این دوستان و لطفشون در معرفی ما به دیگران روز به روز بر تعداد این عزیزان اضافه میشه.

ما هم در مقابل سعی کردیم در کنار حفظ کیفیت کارتن ها و محصولات ، همیشه پویا باشیم و خدمات و محصولاتمون رو با توجه به نیازهای مشتریانمون بهبود و ارتقا ببخشیم.

به همین خاطرتصمیم گرفتم در بازنویسی مجدد راهنمای اسباب کشی آسان، سریع و ایمن صرفا مطالب گذشته رو تکرار نکنم و دوباره تحقیق کنم در این زمینه.

با توجه به گسترش فرهنگ اسباب  کشی اصولی در این سالها، سایت های مختلف هم برای این موضوع در داخل کشور مطلب نوشته اند.

سعی کردم در ویرایش مجددی که در این مجموعه داستانهای اسباب کشی در حال انجام آن هستم این مطالب هم مطالعه کنم و در کنار تجربیات جدیدی که در این سالها کسب کردم به مطالب گذشته در صورت امکان چیزی اضافه کنم.

در این سالها مهمترین پشتیبان و سرمایه کارتن کالابر شما دوستان هستید و بیش از هرچیزی روی کمک شما عزیزان حساب کرده ام و تقاضامندم تجربیات تلخ و شیرین خودتون از اثاث کشی را با ما در میان بگذارید تا با سایر دوستانمون مطرح کنیم و روز به روز اسباب کشی رو اصولی تر و راحت تر انجام بدیم.

جستجو

نوشته های تازه

فهرست مطالب